Wypadanie włosów po porodzie

Wiele młodych mam styka się z tym przykrym problemem. Nadmierne wypadanie włosów po porodzie to częste strapienie, którego przyczyn należy szukać przede wszystkim w zmianach hormonalnych. Jednakże, co należy podkreślić, jest to proces naturalny i, o ile się nie przedłuża, nie należy panikować.

W czasie ciąży włosy, naturalnie chronione przez nadwyżkę estrogenów, wypadają w o wiele mniejszej ilości – jest ich więc coraz więcej, są gęste i lśniące. Wiele kobiet przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy, dlatego też późniejsze problemy tym bardziej wywołują stres. Wszystko jest spowodowane faktem, iż poród zmienia w znacznym stopniu gospodarkę hormonalną w ciele kobiety, a jednocześnie wpływa na zwiększenie się stężenia prolaktyny. W efekcie, między 3 a 6 miesiącem po porodzie można spodziewać się, że zaczną wypadać zarówno stare włosy, które powinny były wypaść w czasie ciąży, jak i te, które muszą wypaść w tym czasie. Dlatego też wiele kobiet ma wrażenie, że włosy wypadają im garściami.

Problem ten powinien sam zniknąć mniej więcej w okresie od 6 do 9 miesiąca po porodzie. Warto jednak zaznaczyć, iż okres ten może się wydłużyć w przypadku karmienia piersią lub też depresji poporodowej – oba te czynniki mogą wpłynąć na zwiększoną produkcję prolaktyny, która osłabia włosy. Jednakże, choćby dla poprawy samopoczucia, można zadbać o zbilansowaną dietę, w której uwzględnimy przede wszystkim ryby, owoce morza czy jaja. Właśnie w ich składzie znajdziemy niezbędne w tym okresie żelazo, miedź oraz cynk. Należy również spożywać produkty bogate w witaminę B. Dodatkowo, mądrym posunięciem będzie również zakup odżywki oraz szamponu wzmacniającego włosy, które od zewnątrz wzmocnią ich strukturę.

Kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?

Konsultacja z lekarzem lub też trychologiem może okazać się niezbędna, jeżeli młoda mama stwierdzi, że bez problemu może wyciągnąć pasmo włosów, a i fryzura bardzo się przerzedziła. Niepokojącymi objawami jest również łojotok oraz łupież.

Warto kilkukrotnie podkreślić, iż młode mamy nie powinny panikować z powodu wypadania włosów. Należy jednak zadbać o ich prawidłową pielęgnację, co na pewno pozytywnie wpłynie na pozytywny nastrój w tym niezwykle ważnym okresie.