Łupież a wypadanie włosów
Wiele osób, zarówno młodszych, jak i starszych, zmaga się z tym schorzeniem. Często widzą oni na swoich czarnych ubraniach niezbyt elegancki biały pyłek, głowa ich swędzi, a po jakimś czasie na szczotce pojawia się coraz więcej włosów. Powoduje to niepokój – i słusznie. W takich sytuacjach należy reagować szybko i skutecznie.
Ta choroba skóry głowy może doprowadzić do wielu dość przykrych objawów. Prócz swędzenia, zaczerwienienia, no i oczywiście białego, niezbyt estetycznego łupieżu pojawiającego się na ramionach, mamy również do czynienia w tym wypadku nawet w wypadaniem włosów. W zależności od tego, z jakim łupieżem musimy się zmierzyć, skutki mogą być mniej lub bardziej widoczne.
Warto zacząć od tego, że wyróżniamy kilka rodzajów łupieżu. Skóry głowy przede wszystkim dotyczy suchy oraz tłusty. Pierwszy objawia się przede wszystkim białymi lub też szarawymi suchymi płatkami na głowie, które często pojawiają się również na odzieży. Powodów ich pojawienia się może być wiele, a efektem może być swędzenie i przetłuszczanie się włosów, co może doprowadzić również do ich wypadania. Z kolei drugi rodzaj łupieżu, tłusty, jest o wiele trudniejszy w leczeniu. Towarzyszy mu często silny łojotok, a na skórze głowy pojawiają się tłuste żółtawe łuski, które nawarstwiają się i mogą doprowadzić nawet do powstania strupów. W efekcie osoby zmagające się z tym schorzeniem odczuwają silne swędzenie. Co więcej, choroba ta, nieleczona, może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia.
Jak w przypadku praktycznie każdego schorzenia, i tutaj trzeba działać szybko, gdyż łupież może się rozwinąć. Warto zacząć od wyboru odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego, który może zapobiec wielu niezbyt przyjemnym skutkom tego schorzenia. Jeśli jednak objawy nie ustępują, warto jest udać się do lekarza specjalisty, który określi dokładnie, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Pomoże on nam też dobrać odpowiednią terapię, która pomoże zwalczyć między innymi nadmierne wypadanie włosów.